05/10/2024
15 min. čtení

Časté chyby u DPH v praxi – II. díl

Vzhledem k tomu, že první díl byl velmi oblíbený a žádali jste o pokračování, zde ho máte. Prodej automobilu Pokud koupím automobil od neplátce a nejsem obchodníkem s použitým zbožím, tak při prodeji takového automobilu na výstupu odvedu 21 % DPH z celé prodejní ceny, jelikož jsem jej používal pro účely ekonomické činnosti (nelze odvést DPH jen z přirážky).

Vzhledem k tomu, že první díl byl velmi oblíbený a žádali jste o pokračování, zde ho máte.

  1. Prodej automobilu

Pokud koupím automobil od neplátce a nejsem obchodníkem s použitým zbožím, tak při prodeji takového automobilu na výstupu odvedu 21 % DPH z celé prodejní ceny, jelikož jsem jej používal pro účely ekonomické činnosti (nelze odvést DPH jen z přirážky).

Pokud koupím automobil jako neplátce (nemám nárok na odpočet), poté se stanu plátcem DPH a automobil prodám, odvedu 21 % DPH z celé prodejní ceny, nelze osvobodit. Lze ovšem uplatnit zpětně DPH při nákupu, pokud splním lhůtu 12 měsíců.

Pokud používám automobil i pro soukromé účely a aplikuji poměrný nárok na odpočet, tak při prodeji si mohu neuplatněné DPH vrátit, pokud k prodeji došlo v rámci lhůty 5 let na úpravu odpočtu (vrací se poměrná část).

  • 13, § 7á a násl., § 79, § 90, ZDPH

 

  1. Limit 10 000 EUR

Do limitu 10 000 EUR se sčítají plnění pro osoby nepovinné k dani (nepodnikatele), kdy místo plnění je v jiném členském státě a týká se prodeje zboží na dálku a poskytování telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby. Pokud limit není překročen, místo plnění je v tuzemsku a na faktury se uvalí tuzemská daň, při překročení limitu mám na výběr:

  • buď se registruji do všech členských států, kam daná plnění poskytuji
  • nebo se v tuzemsku registruji do OSS (režim EU) a budu odvádět DPH zde

Limit 10 000 EUR se posuzuje za kalendářní rok a bezprostředně předcházející rok.

Po překročení limitu, kdy se subjekt rozhodne vkročit do OSS (je to dobrovolný režim), tak do něj zahrnu nejen výše uvedené služby, ale jakékoli služby poskytované pro osoby nepovinné k dani (nepodnikatele).

  • 8, § 10i, 110a a násl. ZDPH

 

  1. Výkazy

Měsíční plátce podává DPH měsíčně, kvartální plátce podává DPH kvartálně. Ovšem KH může kvartálně podat pouze FO, PO musí vždy podat KH měsíčně, a to i když je kvartálním plátcem. Co se týče SH, tak to se u kvartálního plátce podává kvartálně, a to jak u FO, tak i PO (existují ovšem výjimky, kdy se i SH musí podat u kvartálního plátce na měsíční bázi). SH se podává stejně jako DPH, pokud se jedná pouze o poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě. Pokud by ale došlo k dodání zboží do jiného členského státu, přemístění zboží apod., podává se SH měsíčně.

Pokud potřebujeme DPH opravit a jsme ve lhůtě, podáme opravné DPH a tam vyplníme komplet vše, pokud jsme již po lhůtě, vyplníme dodatečné a tam uvádíme pouze změny! Pokud potřebujeme podat opravné dodatečné (jsem ve lhůtě pro dodatečné DPH), tak tam dáváme finální změny (nikoli pouze rozdíly mezi prvním a posledním dodatečným). Pokud ovšem nejsem ve lhůtě a potřebuji podat další dodatečné, dělají se změny k poslednímu dodatečnému. Lhůta u dodatečného DPH je do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy vznikla povinnost podat dodatečné.

  • 101 a násl. ZDPH, § 138, § 141 DŘ

 

  1. Pokuty

Pokuta ve výši 1 000 Kč a 10 000 Kč u KH se může automaticky prominout, pokud to je první prohřešek plátce v daném kalendářním roce. Pokuta 1 000 Kč se předepíše, pokud pošleme KH pozdě, ale bez výzvy. Pokuta 10 000 Kč se předepíše, pokud pošleme KH v náhradní lhůtě uvedené ve výzvě. Pokud nepošleme vůbec, dostaneme pokutu 50 000 Kč. V případě nesrovnalosti v KH nás správce daně může vyzvat, abychom potvrdili správnou údajů v KH, popřípadě KH opravili (např. nesedí DIČ, základ daně apod.). Při nesplnění dané výzvy ve lhůtě, následuje pokuta 30 000 Kč.

Pokuty 10 000 Kč, 30 000 Kč a 50 000 Kč jsou poloviční, pokud se jedná o plátce:

  • fyzickou osobu
  • kvartálního plátce
  • nebo jednočlenné s. r. o. kde je jediným společníkem FO (stačí, aby byla splněna alespoň jedna podmínka)
  • 101h ZDPH

 

  1. Předmět daně

Pokud je MP mimo tuzemsko, znamená to, že to není předmětem českého DPH. To ovšem neznamená, že to do českého DPH nedáme. Pokud to je uskutečněné plnění, které má předmět daně (místo plnění) v jiném členském státě, uvádíme toto plnění často pouze do DPH na ř. 26. Výjimkou je např. poskytnutí služby do EU pro osobu povinnou k dani (podnikatele), které se uvádí na ř. 21 DPH + SH.

Pokud ovšem máme přijaté plnění s místem plnění mimo tuzemsko, takové plnění se do DPH nedává vůbec (např. PHM v jiném členském státě, ubytování v jiném členském státě apod.).

  • 24a, § 9 ZDPH, pokyny k vyplnění DP k DPH

 

  1. Posloupnost u místa plnění

Při určování místa plnění je třeba nejdříve jít na výjimky a až poté na základní pravidlo. Základní pravidlo je uvedeno v § 9 ZDPH (MP tam, kde má poskytovatel sídlo / provozovnu, pokud poskytuje službu nepodnikateli a MP tam, kde má příjemce sídlo / provozovnu, pokud poskytuje službu podnikateli).

Pokud např. poskytnu poradenské služby pro nepodnikatele ze třetí země, tak na první pohled bude místo plnění u poskytovatele, takže to zdaním českým DPH, ale pozor, musím nejdříve na výjimku, tj. § 10h ZDPH – místo plnění je tam, kde má příjemce pobyt, příp. sídlo.

  • § 7 – 12 ZDPH

 

  1. DUZP u služeb

DUZP = datum uskutečnění zdanitelného plnění, toto datum je velmi důležité, jelikož nám říká, kdy (v jakém zdaňovacím období) dané plnění uvedeme do DPH. U služeb se posuzují dva časové okamžiky:

  • den vystavení daňového dokladu (faktury)
  • den poskytnutí služby

a to ten den, který nastane dříve. Pokud je služba poskytována po delší dobu, tak se má za to, že den poskytnutí služby je poslední den.

Příjemce ovšem může nárokovat DPH až při daňovém dokladu (týká se tuzemských plnění). Pokud tedy na daňovém dokladu bude DUZP 30. září, ale datum vystavení 5. října, tak příjemce si může nárokovat DPH až 5. října, jelikož k 30. září ještě neměl daňový doklad, ale do KH uvede datum 30. září, aby se to propojilo.

Naproti tomu poskytovatel uvede plnění do daňového přiznání za září, jelikož DUZP nastalo dříve než vystavení daňového dokladu. Datum KH také uvede 30. září.

  • 20a, § 21 ZDPH

 

  1. Neoprávněný nárok na odpočet daně

Pokud dodavatel vystavil doklad např. s vyšší sazbou daně, tak my máme oprávnění nárokovat DPH pouze v zákonné výši, tj. v té správné sazbě. Co by se ovšem stalo, kdyby situace byla naopak? Dodavatel by fakturoval v nižší sazbě, ale měla být vyšší? V daném případě můžeme nárokovat pouze to, co je na daňovém dokladu. V praxi poprosíme dodavatele, aby plnění opravil.

  • 73 odst. 6 ZDPH

 

  1. DUZP u zahraničních transakcí

U dodání zboží do jiného členského státu a pořízení zboží z jiného členského státu je fikce 15 dní. Pokud se jedná o dodání zboží do jiného členského státu, které je osvobozené od DPH, DUZP je buď:

  • k 15. dni v měsíci, který následuje po měsíci, v němž bylo dodání zboží uskutečněno nebo
  • ke dni vystavení daňového dokladu, a to k tomu dni, který nastane dříve.

To samé platí pro pořízení zboží. Pokud tedy pořizuji zboží od osoby registrované k dani z jiného členského státu a nemám daňový doklad, DUZP provedu k 15. dni dle interního dokladu (nečekám na doklad).

  • 22, § 25 ZDPH

 

  1. Místo plnění u dodání a pořízení zboží

Pokud dodávám zboží do jiného členského státu s dopravou, místo plnění je tam, kde doprava začíná. Pokud pořizuji zboží z jiného členského státu od osoby registrované k dani s dopravou, místo plnění je tam, kde doprava končí.

Dává to ale smysl? Pojďme si to uvést na příkladu. Pořizuji zboží od osoby registrované k dani z Rakouska, je zajištěna doprava. Rakouská osoba realizuje dodání zboží do jiného členského státu, místo plnění je tedy tam, kde doprava začíná – v Rakousku. Z toho plyne, že plnění je předmětem daně u rakouské osoby v Rakousku, a tak na něj aplikuje osvobození + podá souhrnné hlášení. Pokud by totiž místo plnění nebylo v Rakousku, nemohl by osvobodit, jelikož to, co není s místem plnění v Rakousku, není předmětem rakouského DPH, to, co je předmětem rakouského DPH, tak může být buď zdaněno či osvobozeno.

Na opačné straně jsme my, pořizovatel, místo plnění je tam, kde doprava končí, a tak je místo plnění v tuzemsku, a proto máme povinnost odvést DPH na výstupu a pokud jsou splněné podmínky nároku, můžeme DPH i nárokovat.

  • 7, § 11 ZDPH

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}