09/10/2024
15 min. čtení

Časté chyby u DPH v praxi – III. díl

A máme tu třetí a poslední díl nejčastějších chyb u DPH v praxi. 1.Přefakturace vs. přeprodej Pokud kupujete např. službu od neplátce vlastním jménem a na vlastní účet a tuto službu dále jako plátce přeprodáváte, jedná se o zdanitelné plnění, a proto přeprodej bude s DPH. Zároveň se takový přeprodej účtuje na výsledkové účty. Pokud kupujete službu podléhající krácenému koeficientu, je třeba jej aplikovat, a to bez ohledu na to, zda je služba dále přeprodávána.

A máme tu třetí a poslední díl nejčastějších chyb u DPH v praxi.

  1. Přefakturace vs. přeprodej

Pokud kupujete např. službu od neplátce vlastním jménem a na vlastní účet a tuto službu dále jako plátce přeprodáváte, jedná se o zdanitelné plnění, a proto přeprodej bude s DPH. Zároveň se takový přeprodej účtuje na výsledkové účty.

Pokud kupujete službu podléhající krácenému koeficientu, postup bude následující:

  1. přijaté plnění s DPH nebude podléhat krácení dle § 76 ZDPH (uplatním si 100% nárok)
  2. přefakturované plnění s DPH (ekonomická činnost, výstup 100 %)

Jaký je argument pro to, že si uplatním nárok 100 %?

Krátící koeficient dle § 76 ZDPH se aplikuje v případě, pokud plátce použije přijaté zdanitelné plnění v rámci svých ekonomických činností jak pro plnění s nárokem na odpočet daně, tak pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, viz odst. 1, první věta § 76 ZDPH. V daném případě se jedná o přefakturaci, tj. pouze zdanitelnou část uskutečněného plnění, a tak lze uplatnit plný nárok na odpočet daně.

Pokud by ovšem část byla určena pro osobní účely a část pro přefakturaci, poté se § 76 ZDPH bude aplikovat, ale pouze na část, která je určena pro „vlastní spotřebu“, nikoli pro přefakturaci.

Odlišnou situací je tzv. přefakturace (případně přeúčtování). Pokud splníme podmínky přefakturace, pak se nejedná o zdanitelné plnění. A jaké jsou podmínky? Musíme službu nebo zboží nakupovat jménem a na účet jiné osoby, při přefakturaci nesmíme zvýšit částku a nesmíme si uplatnit odpočet z přefakturovávaného plnění. Musí platit všechny podmínky. V takovém případě účtujeme na rozvahových účtech.

  • 36 odst. 13 ZDPH

 

  1. Darování služeb

Již v předešlých dílech jsme si řekli, jak je to u darování zboží, viz fikce dodání. U služeb to je trochu jiné. Pokud daruji službu v rámci své ekonomické činnosti, taková transakce není předmětem daně (např. potenciálnímu zákazníkovi poskytnu ukázku svých služeb zdarma). To neplatí, pokud se jedná o službu, která nesouvisí s ekonomickou činností (např. pro osobní potřebu jednatele či zaměstnance firem), tak se DPH odvede z ceny obvyklé.

  • 14 odst. 3 písm. a), odst. 4 písm. b) ZDPH

 

  1. Služby spojené s dovozem

Základ daně u dovozu se spočítá jako základ pro vyměření cla + clo + vedlejší náklady vzniklé do prvního místa určení v tuzemsku. Vzhledem k tomu, že u DPH nesmí docházet k duplicitnímu zdanění, tak např. tuzemská doprava musí být od DPH osvobozena, jelikož bude zdaněna v rámci dovozu (cena dopravy bude zahrnutá v základu daně při dovozu jako vedlejší náklad). Taková osvobozená doprava se u vystavitele uvádí na ř. 26.

  • 69 ZDPH

 

  1. Obchodní majetek

Častou chybou je zaměňování OM v rámci ZDPH a ZDP. U DPH to je jednoduší. Jedná se o majetek, který je využíván pro účely ekonomické činnosti. Pokud tedy mám auto, které používám k podnikání, jedná se o OM dle ZDPH. U ZDP se bude jednat o OM pouze v případě, pokud jej vložím do OM, pokud došlo k zápisu do TP a pokud mám daňovou evidenci (skutečné výdaje) nebo vedu účetnictví.

Z toho vyplývá, že pokud mám paušální výdaje, tak mám OM z pohledu ZDPH, ale z pohledu ZDP nikoli. Tudíž pro účely osvobození prodeje u daně z příjmů jdu na časový test 1 rok od pořízení.

  • 4 odst. 4 ZDPH

 

  1. Zpětná zákonná registrace

Pokud FÚ zjistí, že byl překročen obrat a přihláška nebyla podána včas, zaregistruje subjekt zpětně. Subjekt poté podá řádná daňová přiznání, řádná KH. V prvním daňovém přiznání lze uplatnit DPH zpětně (pouze v prvním!). Daň na výstupu lze spočítat 2 způsoby – zdola nebo shora. Postup zdola je více přijatelný, musí se ovšem domluvit s protistranou, aby akceptovala tento postup, jelikož byly vystavovány faktury, které nebyly daňovým dokladem (nebyl plátce), tudíž protistrana si je do DPH nedala. Pokud se ovšem s protistranou domluví, že spočítá zpětně DPH zdola, protistrana si jej dodatečně uplatní (lhůta 3 roky). Pokud by postup neakceptovala, muselo by se DPH spočítat shora a dodavatel by tak přišel o kus marže.

  • 79 ZDPH

 

  1. Daňová neuznatelnost nákladu

Řada lidí si myslí, že pokud je náklad daňově neuznatelný dle ZDP, tak DPH se automaticky neuplatní. To platí např. u § 25 odst. 1 písm. t) ZDP – náklady na reprezentaci, tam se totiž DPH neúčtuje, jelikož celá hodnota včetně DPH se dává na účet 513 a vše se vyloučí.

V ostatních případech je ovšem nutné zkoumat daňovou uznatelnost a odpočet DPH zvlášť, jelikož každá daň si žije svým životem.

  • 25 odst. 1 písm. t) ZDP, § 72 ZDPH

 

  1. Daňové doklady

Z tuzemských plnění mohu nárokovat DPH nejdříve za období, kdy vznikla povinnost přiznat daň dodavateli + mám daňový doklad. U tuzemských plnění tedy musím čekat na daňový doklad, bez něj nemohu uplatnit nárok na odpočet.

U pořízení zboží z JČS, kdy máme povinnosti přiznat daň v tuzemsku jdeme buď na datum vystavení dokladu, nebo na fikci 15 po skončení zdaňovacího období, ve kterém jsme zboží pořídili. V tomto případě můžeme uplatnit nárok na odpočet i bez dokladu. Pokud nemám evidenční číslo zahraničního dokladu, tak do KH jej neuvedu, je to propustná chyba.

Pokud bych neměl evidenční číslo u daňového dokladu nebo vůbec daňový doklad neměl u transakce s tuzemských RCH (stavební a montážní práce), do KH uvedu interní číslo dle účetního softwaru.

Pokud bych uplatnil nárok na DPH dříve, FÚ mi vyměří úrok z prodlení za to, že mi poslal peníze dříve, než měl.

  • 72, § 104 ZDPH

 

  1. Lhůta 3 roky

Jistě víte, že nárok na odpočet daně můžeme uplatnit z daňového dokladu hned nebo na to máme 3 roky, po jejichž uplynutí nárok zaniká. Lhůta počne běžet prvním dnem měsíce následujícího po zdaňovacím období, ve kterém nárok na odpočet vznikl.

Lhůta 3 roky je ovšem prolomena v případě, pokud vznikla zároveň i povinnost daň přiznat na výstupu (samovyměření) – tuzemský RCH, přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku, pořízení zboží z JČS, dovoz zboží apod. nebo je zdanitelné plnění použito pro účely uvedení dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností do provozu.

Pokud tedy v roce 2020 pořizuji zboží z JČS od osoby registrované k dani a doklad najdu až v roce 2024, tak mohu uplatnit nárok na odpočet na ř. 43 / 44, jelikož mám povinnost na ř. 3 / 4. Nehrozí mi žádný úrok z prodlení. Úrok by ovšem hrozil, pokud bych měl např. malířské práce na bytové domě v RCH, jelikož nárok na odpočet daně je 0 (OBNO), to samé by platilo, pokud bych neměl nárok 100 %, úrok by tedy vznikl ve výši neuplatněného DPH.

  • 72 a násl. ZDPH

 

  1. Automobil M1

Pokud byla uhrazena přiměřená záloha do konce roku 2023, limitace 420 000 Kč se u automobilu M1 neaplikuje. U ZDP se ovšem jde na okamžik zařazení, tudíž může nastat situace, že záloha bude uhrazena v roce 2023, ale k zařazení dojde v roce 2024, a tak limit u DPH nebude, ale u ZDP pro účely daňových odpisů ano.

Pokud budu mít automobil M1 v rámci pořízení či dovozu, kde budu dělat samovyměření, limitace se uplatní jen na nárok, tj. výstup bude ve výši 100 %.

Pokud aplikuji krácení či poměr, tak se částka počítá z 420 000 Kč, nikoli z celé výše DPH. Pokud tedy auto stojí 10 000 000 Kč, tak DPH je 4 200 000 Kč, ale jedná se o M1 automobil, a tak se poměr či krácení bude počítat z částky max. 420 000 Kč.

  • 72 a násl. ZDPH

 

  1. Knihy

Knihy jsou předmětem daně a nemají nulovou sazbu DPH, ale jsou od DPH osvobozeny s nárokem na odpočet daně. To znamená, že pokud máte výrobnu a prodejce knih, tak z nákupu papíru, nájmu tiskárny apod. si plátce může uplatnit nárok na odpočet daně a prodej knih bude bez DPH.

Prodej knih se uvádí na ř. 26 DPH, do KH nevstupuje. Pokud bych knihu pořizoval či dovážel, tak to bude také bez DPH (nedávám do DPH), jelikož v ZDPH platí výjimka, že pokud by zahraniční plnění bylo tuzemské a bylo by osvobozené, aplikuje se i na zahraniční plnění osvobození.

Kniha nemusí mít nutně ISBN, aby byla osvobozená od daně.

  • 65, § 71i a násl. ZDPH

 

Bonusová chyba

Plátce DPH nemusí zveřejňovat číslo účtu, viz § 98 písm. d) ZDPH.

Doufám, že se vám koncept častých chyb u DPH v praxi líbil. Dále nás čeká daň z příjmů fyzických a právnických osob, tak se máte na co těšit.

Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}