11/09/2024
20 min. čtení

Proč si vybrat kariéru v účetnictví

Účetnictví a daně mi otevřely dveře k profesní svobodě, kreativitě a flexibilitě. Moje cesta nebyla vždy snadná – od těžkých začátků v účetnictví až po složení náročných zkoušek na daňového poradce – ale dnes díky této profesi pracuji odkudkoli, neustále se vzdělávám a přizpůsobuji změnám. Pokud hledáte dynamickou práci, která nabízí osobní i profesní růst, účetnictví může být i vaší správnou volbou!

V deseti letech jsem si řekl, že chci být soudce. Už v dětství jsem rád vyhrával argumenty a nebál jsem se postavit ani svým rodičům, neměli to se mnou jednoduché. Poté jsem časem své plány přehodnotil, jelikož cesta za soudcem je velmi náročná a dlouhá. Chtěl jsem ovšem zůstat u paragrafů. Rodiče si přáli, abych šel na gymnázium, ale pro mě byla ztráta času a je to moje snad nejlepší rozhodnutí, jelikož jsem šel na obchodní akademii, ekonomické lyceum, kde jsem přičichl k účetnictví a daním.

Vtipné bylo, že v prvním roce jsem byl v hodinách účetnictví nejhorší ve třídě. Pamatuji si, že se učitelka rozhodovala, zda mi dá 2 nebo 3. Já jsem ale zatnul zuby a pořádně studoval a pochopil jsem princip a byl jsem poté premiantem. Moje nadšení do účetnictví bylo tak velké, že jsem chtěl vydat i knihu s předkontacemi, ale jsem rád, že jsem tak neučinil, jelikož vše má svůj čas. Následně jsem šel na vysokou školu, ačkoli jsem zpočátku nechtěl, jelikož jsem si opět řekl, že to je ztráta času (na jednu stranu byla, na druhou stranu mi to ovšem otevřelo dveře do podnikání).

Již při vysoké škole jsem začal podnikat, kdy jsem pořádal kurzy pro studenty na matematiku, účetnictví a daně. Věděl jsem moc dobře, že se tímto nemohu živit pořád, jelikož dostuduji vysokou školu a již nebudu tak „blízký“ studentům, a tak jsem se zamýšlel, co budu dělat.
Poté byl Covid, který mi otevřel cestu do nového konceptu podnikání – videokurzy, a to je něco, co mě pořád drží. Spojil jsem tedy moji lásku k číslům, které miluji (mám na ně skvělou paměť a fascinuje mě celkově matika a logika) a dále jsem spojil právničinu a související paragrafy, a tak vznikla moje cesta za daňovým poradcem. 

Daně je obor, který je velmi dynamický, pořád se mění. Pokud tedy nemáte rádi změny, tak tohle opravdu není nic pro vás. Nesnáším rutinu, stereotyp a nudu, takže daně jsou přesně pro mě. Rád si stojím za svým a argumentuji, což je další velmi silná a pozitivní vlastnost. Pokud máte analytické myšlení, umíte číst mezi řádky a spojovat si věci, daně jsou právě pro vás.

 

Flexibilita a svoboda

Jsem člověk, který doslova nesnáší závazky. Sice v daních máte termíny, ale to neberu jako závazek, jelikož je to součástí mé práce. Jedná se mi o to, že nejsem svázán nikým. Mohu volně cestovat. Cestuji několikrát v roce a někdy i na více měsíců a zvládám pracovat i na cestách. Jak? Stačí pár věcí:

  • Notebook
  • VPN na Českou republiku (doporučuji Surfshark)
  • E-simku pro data

Sice se vám finanční úřad nedovolá, ale pokud by hořelo, tak e-mail na mě také mají a datovou schránku také. Mohu tedy takto volně cestovat a u toho pracovat. 

Možná si řeknete, ale co účetní kancelář? Mám naštěstí skvělé účetní, které vše udělají a dotazy vyřešíme on-line, jsem na ně moc pyšný. Tato svoboda má ale jeden velký problém. 

 

Syndrom vyhoření

Vzhledem k tomu, že se jedná o práci s nadměrným zatížením mozku, tak syndrom vyhoření je velmi nebezpečný. Během své kariéry jsem jej málem pocítil již několikrát. Bylo mi tak blbě, že jsem slovo daně ani nemohl slyšet. 

V současné době ovšem vím, jak s tím bojovat:

  • častěji cestuji (tím myslím opravdu častěji, změna prostředí je velmi důležitá)
  • naučit se říkat NE (pokud prostě nechci vzít nového klienta nebo odpovídat na nějaký dotaz, tak řeknu NE, ačkoli čas a kapacitu mám)
  • nehrotit věci (pokud klient pošle podklady pozdě, tak je to jeho problém, ne můj)
  • dělat i manuální práci (mám zahradu, kde rád trávím čas, nebo v rámci SM tax sám vyrábím svoje knihy, i přesto, že to je někdy velmi náročné, tak mi to dost pomáhá, poté samozřejmě fitness apod.)

 

Neustálý rozvoj

Vzhledem k tomu, že se rád vzdělávám (viz ty moje dosažené tituly 😊), tak rád i vzdělávám ostatní formou školení. Obor daně mi toto krásně dovoluje. Sice studovat nové zákony je asi to nejtěžší, co ve své práci dělám, jelikož nikdo na to ještě nic nenapsal (vždy se snažím být první) a zákony v syrové verzi jsou nepřežvýkatelné. 

Např. v současné době jsem jediný v ČR, kdo má aktualizované knihy k právnímu stavu k 1. 7. 2024.

 

Finanční ohodnocení

Dobrý daňový poradce si může vydělat opravdu krásné peníze. Nejlepší na tom je, že si dobrý daňový poradce vydělá tolik, kolik potřebuje. Pokud má tedy dost, nemusí již pracovat nebo naopak může přidat. 

Daňových poradců je také málo, takže pokud by vás tato profese lákala, tak se určitě nudit nebudete. Snažím se bojovat za to, aby podnikatelé věděli, kdo to daňový poradce je, a tak podporuji naší profesi.

 

Nevýhoda profese

Rozhodnout se odcestovat na rok pryč a vše nechat doma u této profese nepůjde. V neposlední době se zákony mění i v průběhu roku, a tak člověk může lehce z toho vypadnout. Nahodit jističe je poté velmi náročné. 

Chce to tedy disciplínu. Ideální je odebírat nějaký newsletter, např. na Daně se Standou nebo poslouchat podcasty, např. na Spotify Daně se Standou, abyste pořád nasávali novinky a věděli, co se ve světě účetnictví a daní děje. 

Další velkou nevýhodou je, že jste celou dobou jednou nohou v kriminále. Musíte být velmi opatrní, jakého klienta zastoupíte a pod co vše se podepisujete. Domnívám se ovšem, že člověk s titulem a zkouškou na daňového poradce má rozum na správném místě, ačkoli praxe občas ukáže opak, viz kauzy s daňovými poradci a advokáty. 

Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.