14/09/2024
20 min. čtení

Časté chyby v praxi – I. díl

DPH je dle mého názoru nejtěžší daní v daňovém systému. Je velmi rozmanitá a zákon je vcelku roztříštěný. Není zpracován do témat či bloků, ale někde je místo plnění, někde DUZP, někde něco o daňovém dokladu, někde o osvobození apod. V dnešním článku si pojďme shrnout nejčastější chyby, které se v praxi vyskytují u DPH. Jedná se pouze o vybrané chyby. Pokud by vás DPH zajímalo, můžete si zakoupit knihu na stránkách smtax.cz.

1. Špatná sazba DPH u nemovitostí

Pokud se jedná o sociální byt (do 120 m2) nebo sociální rodinný dům (do 350 m2) použije se u výstavby, oprav, technického zhodnocení, prodeje (pokud není osvobozen) sazba snížená, tj. 12 %. 

Pokud se jedná o nemovitost, která není určena k bydlení (např. administrativní budova), tak se použije u výstavby, oprav, technického zhodnocení, prodeje (pokud není osvobozen) sazba základní, tj. 21 %.

Pokud se jedná o stavbu k bydlení, ale nesplňuje parametry sociálního bydlení, tak se snížená sazba použije pouze v případě, že se jedná o opravu či technické zhodnocení na dokončené stavbě k bydlení, v ostatních případech (výstavba, neosvobozený prodej se použije základní sazba). 48 ZDPH

2. Přenesená daňová povinnost u stavebních a montážních prací

Tento specifický režim se použije pouze mezi plátci v rámci jejich ekonomické činnosti. Zálohy se v daném režimu vůbec nezdaňují. Častou chybou je, že pokud je poskytnuto plnění v režimu RCH např. u bytového domu, který je dlouhodobě pronajímán, tak jistě víme, že dlouhodobý nájem je z pohledu zákona o DPH osvobozen bez nároku na odpočet, což znamená, že v případě příjemce v rámci RCH máme povinnost odvést DPH na výstupu (ř. 10 – základní sazba / ř. 11 – snížená sazba), ale nárok na odpočet na vstupu (ř. 43 – základní sazba / ř. 44 – snížená sazba) se neaplikuje. 

Pokud si nejste jistí, zda RCH použít, tak z důvodu opatrnosti doporučujeme režim aplikovat (pokud s tím souhlasí i protistrana), protože takový postup je v souladu se zákonem. 92e ZDPH

3. Obrat DPH

Do obratu se mohou zahrnout i plnění, která jsou poskytována do zahraničí. Základním pravidlem je místo plnění – pokud je v ČR, tak se pravděpodobně do obratu zahrne (existují ovšem výjimky jako např. prodej dlouhodobého majetku, který není nedílnou součástí ekonomické činnosti nebo finanční služby poskytovány doplňkově či příležitostně apod.).

Pokud poskytneme službu do EU pro osobu nepovinnou k dani (nepodnikateli, občanovi), tak místo plnění bude u poskytovatele, takže tato služba se do obratu zahrne. Naopak pokud by příjemcem byla osoba povinná k dani (podnikatel), taková služba se do obratu nezahrne. 

V případě poskytnutí prací na nemovité věci se místo plnění určí dle toho, kde se nemovitost nachází. Pokud se jedná např. o nemovitost na Slovensku, takové plnění se do obratu nezahrne. 

Do obratu se zahrnují uskutečněná plnění, tj. nečeká se na úhradu. Důležité je také datum uskutečnění zdanitelného plnění. V tomto případě je třeba si dát pozor např. u služeb, které jsou poskytovány po dobu více dní – poskytnutí služby je totiž uskutečněno až k poslednímu dni a DUZP je buď k poslednímu dni poskytnutí služby, nebo k datu vystavení faktury (podle toho, co nastane dříve).

Další specifická situace může nastat v případě dílčího plnění – často se s tím setkáme například u dlouhodobého nájmu, kdy je v nájemní smlouvě sjednáno datum úhrady nájemného k určitému datu. DUZP je nejpozději k tomuto datu (případně k datu vystavení faktury, jestliže k tomu dojde dříve). 4a, § 9, § 10, § 21 ZDPH

4. Změna sazby DPH

V českém daňovém systému je zcela běžné, že se sazby mění poměrně často. V současné době máme 2 sazby DPH. Co když nám ale přijde faktura z roku 2023, kde byla původně uplatněná sazba, která již neexistuje? Často se jedná o vyúčtování energií apod. 

Pokud vám na faktuře vyjde doplatek, tak se na doplatek aplikuje již nová sazba platná pro rok 2024. 

Pokud je na faktuře přeplatek, tak se vracíte do minulosti a aplikujete původní sazbu.  37a ZDPH

5. Identifikovaná osoba

V současné době se podnikatel poměrně jednoduše stane identifikovanou osobou, a to v případě, pokud jako osoba povinná k dani (podnikatel) přijme službu od osoby neusazené v tuzemsku (jedná se např. o Metu, Canvu, Bolt, Booking, Airbnb apod.).

Identifikovaná osoba v daném případě podává daňové přiznání za měsíce, kdy takovou službu přijala (protistrana si strhla např. nějaký poplatek). Odvede z toho 21 % DPH. Pokud ovšem podnikatel fakturuje služby do EU pro osobu povinnou k dani (podnikatel), tak se také stává identifikovanou osobou. Zde naštěstí nic platit nemusí, ale kromě daňového přiznání podává i souhrnné hlášení o dané transakci. 

Častou se chybuje u pořízení zboží z jiného členského státu. V českém zákoně o DPH máme limit, kdy předmětem daně není pořízení zboží z jiného členského státu do částky 326 000 Kč za daný a bezprostředně předcházející rok od osoby registrované v jiném členském státě (osoba, která má platné DIČ) – pokud tedy nakoupíme zboží do tohoto limitu, tak my nevzniknou daňové povinnosti vůči DPH. Pokud ovšem víme, že budeme pořizovat dražší zboží, doporučuji provést dobrovolnou registraci identifikované osoby či plátce DPH, jelikož protistrana nemůže plnění osvobodit bez platného českého DIČ. V praxi se tedy často stává, že protistrana neosvobodí plnění (nemá české DIČ) a uvalí na zboží tamní DPH, přičemž my poté budeme muset znovu zdanit českou DPH. Následně se těžko komunikuje se zahraničním subjektem o opravě faktury a vratce DPH.  2a odst. 2 písm. a), § 6g, 6h, § 6i ZDPH

6. Darování u DPH

Pokud při nákupu neuplatním DPH, tak u darování nic neřeším. Pokud ovšem uplatním DPH při nákupu, tak u darování vzniká fikce dodání zboží. Musím odvést DPH z ceny obvyklé. To samé platí pro případ, kdy přeřazuji majetek do osobní spotřeby. V daném případě se vystavuje tzv. doklad o použití.  13 odst. 4 písm. a), § 13 odst. 5, § 32, § 36 odst. 6 ZDPH

7. Zařazení majetku

V praxi se často zapomíná na ř. 47 daňového přiznání. Jakmile se majetek zařadí do obchodního majetku, zanese se i na tento řádek. Zálohy se sem nedávají. Pokud tedy mám zálohu na nákup dlouhodobého majetku a k tomu daňový doklad k záloze, tak na ř. 47 DPH to nedám. Při finální faktuře, kdy dojde k zařazení majetku, se na ř. 47 objeví celá částka základu daně. Pokud se na majetek aplikuje poměrný nárok na odpočet, tak i na ř. 47 bude uveden základ daně a daň v poměrném nároku (to platí i pro krátící koeficient). 4 odst. 4 ZDPH, pokyny k vyplnění daňového přiznání

8. Hlavní x vedlejší plnění

Vedlejší plnění by mělo kopírovat hlavní. Pokud si tedy kupujete jídlo, tak to podléhá snížené sazbě 12 %. Pokud jsou na účtence i krabičky na jídlo s sebou, tak ty by měly být také ve snížené sazbě. 

Pokud si kupujete knihy, tak ty jsou osvobozeny od DPH, a tak i související doprava by měla být s nulovou sazbou DPH (v praxi často vidíte, že se doprava dává vždy se základní sazbou).

Pokud by na faktuře bylo něco se základní / sníženou sazbou a něco by bylo osvobozeno a doprava by se týkala všeho, tak se v ideálním případě provede poměr základů daně a doprava se rozdělí na dvě části (část bude podléhat dani a část bude osvobozena). 36 odst. 4, 9 ZDPH

9. Poměrný a krátící nárok

Pokud plátce DPH používá majetek jak pro ekonomickou činnost, tak i pro neekonomickou činnost (např. osobní spotřebu), tak se aplikuje poměrný nárok na odpočet. Na ř. 40 / 41 se uvede základ daně a DPH již upravena o daný poměr. 

Pokud plátce DPH používá majetek jak pro ekonomickou zdanitelnou činnost, tak i pro ekonomickou činnost osvobozenou od DPH bez nároku na odpočet (např. dlouhodobý nájem, finanční služby), tak se používá krátící nárok na odpočet. Pokud nám tedy přijde faktura za vedení účetnictví, které se bude týkat veškerých plnění, uplatní se krácení. V daném případě se faktura zanese na ř. 40 / 41 do sloupce „Základ daně“ a „Krácený odpočet“ ve výši 100 %. Krácení se provede poté až na ř. 52.  75, § 76 ZDPH

10. Nájem

DPH zná pojem pouze krátkodobý nájem, který podléhá dani vždy. Jedná se o nájem do 48 hodin. Pokud mám pronajatou místnost pro účely doučování každou středu na 5 hodin a smlouva je sepsaná na celý rok, tak se jedná o krátkodobý nájem, jelikož nepřetržité trvání je jen 5 hodin. Použije se základní sazba 21 %.

Další výjimkou jsou ubytovací služby (např. Airbnb, Booking apod.), zde se uplatňuje zdanění ve snížené sazbě daně 12 %. 

Co když mám tedy dlouhodobý nájem? Pokud se jedná o movitou věc, tak osvobození se neuplatní, jedná se o dodání zboží a použije se základní sazba DPH 21 %. Pokud se ovšem jedná o dlouhodobý nájem nemovité věci (nad 48 hodin), tak se jedná o osvobozené plnění bez nároku na odpočet. V čem je to nevýhodné? Pokud si koupím vybavení, tak si DPH neodečtu. Dá se dobrovolně nájem zdanit? Ano, ale pouze, pokud je protistrana plátcem DPH, pokud s postupem souhlasí a pokud se nejedná o bytovou jednotku, rodinný dům, obytný prostor, nebo stavbu, kde je alespoň 60 % podlahové plochy tvořeno obytným prostorem. 

Dlouhodobý nájem uskutečňován soustavně sice není podnikáním dle živnostenského zákona, ale jedná se o ekonomickou činnost. Pokud uskutečňujeme pouze tuto činnost, tak se nikdy plátcem DPH nestaneme, jelikož se jedná o plnění osvobozené bez nároku na odpočet daně (nemělo by tedy smysl se plátcem stát, když je výstup osvobozen a vstup bez nároku). To samé platí např. pro finanční poradce, kteří poskytují pouze finanční služby osvobozené od DPH. 

Co když ale taková osoba poskytne i jinou službu za 1 Kč, která osvobozena již není? Poté se do obratu počítá i dlouhodobý nájem a finanční činnosti a osoba bude mít krátící nárok na odpočet, což je v praxi vcelku zatěžující.  56a ZDPH

Líbil se vám tento článek? Pokud na něj budou dobré ohlasy, vydáme pro vás druhý díl nejčastějších chyb u DHP v praxi. 

Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}