10/09/2024
20 min. čtení

Daňový poradce vs účetní

Tento článek je pro praxi, a hlavně podnikatele velmi důležitý, jelikož dost podnikatelů ani neví, kdo to je daňový poradce. Také si dost podnikatelů ani neuvědomují, jak je důležité si vybrat kvalitní účetní, jelikož zrovna tato osoba hraje velkou roli v podnikání podnikatele. V článku si ukážeme rozdíly, povinnosti a něco málo o životě daňových poradců a účetních.

Daně = daňový poradce, účetnictví = účetní?

Tato rovnost není na první pohled tak správná, jelikož daňový poradce může dělat i účetnictví, zatímco účetní nemůže dělat daně (přesto ale musí mít dobrou znalost daní, jelikož dle daňové uznatelnosti je následně účtováno). 

 

Koho si tedy podnikatel musí najít, aby měl vše v pořádku?

Samozřejmě si uvědomujeme, že pokud podnikatel začíná, tak řeší finance. Kolikrát to dopadá tak, že si podnikatel dělá účetnictví sám. K těmto případům se ovšem vyjadřovat nebudeme, jelikož jsme zastánci názoru, že pokud podnikatel nemá peníze na účetní, tak by neměl podnikat, protože si může udělat takové problémy, že může skončit velmi tragicky. 

Na úvod by si podnikatel měl vybrat kvalitní účetní, která mu nepřidá problémy. O tom, jak si vybrat kvalitní účetní píšeme v jiném článku. Níže si ve zjednodušeném schématu ukážeme, jak by měla fungovat spolupráce s účetní, popř. daňovým poradcem.

Je opravdu daňový poradce dražší než účetní?

Jak již bylo uvedeno výše, daňový poradce může dělat i účetnictví, a tak máte 2V1. Pokud je účetní kancelář bez daňového poradce, tak si v drtivé většině platí daňového poradce externě, což je ovšem nákladnější než mít interního daňového poradce, a tak kolikrát u daňově účetní kanceláře zaplatíte méně. 

Profese účetní

S čím Vám pomůže účetní?

  • zaúčtuje Vám veškeré převzaté doklady v účetním softwaru
  • zašle Vám jakékoli výkazy z účetního softwaru (reporting účetních dat, interpretace účetních výkazů pro jednatele, výkazy pro banky apod.)
  • sestaví Vám účetní závěrku (výkazy);
  • provede účetní uzávěrku (inventarizace položek);
  • účetní Vám může i sestavit vnitřní předpisy, dle kterých se bude účtovat (např. účetní rozvrh, analytické účtování, účetní směrnice);
  • účetní může zpracovávat i podklady pro daňové účely, např. DPH

Je účetní pojištěna?

Pokud Vám účetní učiní škodu a je prokazatelné, že za to může účetní, má plnou povinnost tuto škodu uhradit. Účetní nemusí mít povinné profesní pojištění, což často bývá kámen úrazu, a proto pro doporučujeme, aby si podnikatel zjistil, zda je účetní pojištěna. Účetní Vám může vykrýt pouze škody způsobené vedením účetnictvím, a tak nemá odpovědnost za pozdě podané DPH, ačkoli podklady k DPH zpracovává.

 

Jakou má účetní odpovědnost?

  • pokuty plynoucí ze zákona o účetnictví (např. nevedení účetnictví, zkreslená účetní data, neúplná příloha k účetní závěrce apod.)
  • pokuty plynoucí z platebního styku (pokud např. účetní dělá i platební příkazy a na něco zapomene a jednatel to poté uhradí opožděně)
  • špatné zaúčtování účetních položek (místo zaúčtování do majetku jej zaúčtuje do nákladů, čímž neoprávněně sníží základ daně apod.)
  • pokuty plynoucí za špatné vedení daňové evidence pro podnikatele v rámci daňových povinností

Jak je profese účetní regulována?

Kvalifikační podmínky vykonávání účetní profese se řídí živnostenským zákonem, jedná se totiž o vázanou živnost. Účetní tedy může:

  • vést účetnictví;
  • vést daňovou evidenci pro podnikatele fyzické osoby;
  • vést jednoduché účetnictví (např. pro spolky).

Je profese účetní uzákoněna certifikací?

Bohužel nikoli. To je něco, co bychom chtěli změnit, jelikož si uvědomuje, že narazit na špatnou účetní je pro podnikatele často konečná. Ve státech na západě má účetní daleko vyšší postavení a toho bychom chtěli docílit i zde. Pokud tedy chce někdo dělat účetní, stačí mu získat vázanou živnost, což není takový problém. Účetní tak nemusí skládat žádné náročné zkoušky jako např. na daňového poradce či advokátní zkoušky. 

 

Profese daňového poradce

S čím Vám pomůže daňový poradce?

Jak již bylo uvedeno výše, daňový poradce má právo u svých klientů vést i účetnictví, tudíž máte 2V1 a nemusíte tak hledat účetní. Pokud ale pomineme účetní stránku, která je tedy stejná jako výše uvedené, tak daňový poradce Vám pomůže v následujících oblastech:

  • poskytne daňové poradenství (odpoví na Vaše daňové, ale i účetní dotazy)
  • zpracuje odborné stanovisko, kterým se poté můžete řídit
  • vysvětlí Vám daňové zákony, přechodná ustanovení a možné daňové dopady při různých situacích
  • vysvětlí Vám veškeré daňové povinnosti plynoucí z Vašeho podnikání, sdělí lhůty pro plnění
  • zpracuje a podá za Vás daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob + přehledy na ČSSZ a ZP
  • zpracuje a podá za Vás daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob + zkontroluje účetní výstupy a výkaznictví
  • zpracuje a podá za Vás daňové přiznání k ostatním daním (DPH, silniční daň, daň z nemovitých věcí, spotřební a energetické daně, clo apod.)
  • zpracuje za Vás jakékoli žádosti (žádost o prodloužení termínu, odvolání, žádost o vrácení přeplatku, žádost o snížená zálohové povinnosti apod.)
  • převezme za Vás veškerou komunikaci s úřady (disponuje generální plnou mocí, kterou úřady respektují a řídí se jí)
  • zastoupí Vás při jakýchkoli daňových řízení (postup k odstranění pochybností, místní šetření, daňová kontrola)
  • poskytne Vám odklad daňového přiznání k dani z příjmů (daňový poradce disponuje odkladem, kdy daň je poté splatná v pozdějším termínu k 1. 7., od tohoto data se řídí i splatnost pojistného z přehledů OSVČ)
  • poskytne odborné due diligence (daňový poradce umí nastavit daňové procesy, provést daňovou revizi a daňový dohled)
  • daňový poradce může kontrolovat vedení účetnictví nebo může být najat v rámci odesílání a kontroly DPH a souvisejících výkazů
  • daňový poradce může řešit spory s úřady s možností zastupování klientů až do úrovně krajských soudů
  • daňový poradce má povinnost ze zákona zachovávat mlčenlivost (jsou ovšem výjimky dle AML zákona – financování terorismu a legalizace výnosů z trestné činnosti, tyto dva aspekty je povinen nahlásit na Komoru daňových poradců)
  • je pojištěný ze zákona, a tak veškeré pokuty jdou za daňovým poradcem
  • daňový poradce má za sebou náročné zkoušky na daňového poradce, a tak má kvalitní a odborné znalosti

Je daňový poradce pojištěn?

Ano, daňový poradce musí nejpozději ke dni zahájení výkonu daňového poradce sjednat zákonné pojištění. Daňový poradce odpovídá za škodu, která vznikla v souvislosti s výkonem daňového poradenství. Pojištění je tedy povinné na základě zákona o výkonu daňového poradenství. 

Jakou má daňový poradce odpovědnost?

Daňový poradce má odpovědnost za vše, co činí v rámci výkonu daňového poradenství. 

Jak je profese daňového poradce regulována?

Výkon profese daňového poradce je regulován zákonem o daňovém poradenství a interními předpisy Komory daňových poradců. Pro výkon daňového poradce musí být úspěšně vykonává kvalifikační zkouška na daňového poradce, bez které nelze daňové poradenství poskytovat. Pro daňového poradce platí i mlčenlivost, která je uzákoněna (výjimkou je AML, viz výše). 

Je profese daňového poradce uzákoněna certifikací?

Ano, je třeba úspěšně zvládnout náročné zkoušky na daňového poradce. Na tyto zkoušky může jít uchazeč, který má min. vysokoškolské vzdělání na úrovni bakaláře. 

Shrnutí hlavních rozdílů

Činnost Účetní Daňový poradce
regulace živnostenský zákon (vázaná živnost) zákon o daňovém poradenství, interní předpisy Komory daňových poradců
zákonné pojištění dobrovolné (pouze na účetnictví) povinné ze zákona
certifikace není povinná je povinná (zkoušky na daňového poradce)
mlčenlivost není zákonem upravena je zákonem upravena (porušení se trestá odnětím titulu daňového poradce)
AML předpisy účetní nahlašuje porušení AML předpisů na Finanční analytický úřad daňový poradce nahlašuje porušení u Komory daňových poradců
vedení účetnictví ANO ANO, ale pouze u svých klientů na daně (pokud ovšem má daňový poradce vázanou živnost, může vést i účetnictví)
daně NE (pouze připravit podklady, pokud účetní dělá daně, jedná se o porušení živnostenského zákona, za škody účetní nemůže ani poté ručit ani krýt pojištěním) ANO
zastupování klienta ANO, ale pouze v rámci účetních sporů ANO
odklad termínu NE ANO
odpovědnost pouze za účetní oblast pouze za daňovou oblast (pokud nedělá i účetnictví)
V souvislosti s odpovědností chceme upozornit, že za vedení účetnictví odpovídá vždy jednatel společnosti, pokud se neprokáže, že škodu způsobila účetní či daňový poradce. 

 

K zastupování klienta je třeba ještě upozornit na to, že podle § 2 zákona č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců, ve znění pozdějších předpisů, může služby spojené s daněmi provádět pouze daňový poradce (případně další osoby, kterým to dovoluje zvláštní právní předpis – např. advokát, auditor). 

Nicméně podle § 27 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, si osoba zúčastněná na správě daní (např. podnikatel) může zvolit svého zmocněnce, kterým může být i externí účetní.

V čem je tedy rozdíl?

Účetní sice podle Daňového řádu může zastupovat klienta jako zmocněnec, nicméně neměla by to dělat za úplatu.

Dále je třeba zmínit to, že v praxi si externí účetní často vyžádá přístupové údaje do datové schránky podnikatele, aby mohla ona sama zasílat daňová přiznání (případně KH či SH) z datové schránky podnikatele. Navenek se tak jeví, že dané úkony činí sám podnikatel. V tomto ohledu doporučujeme podnikatelům obezřetnosti, neboť taková praktika s sebou může přinést určité problémy:

  • v případě, že dojde ke sporu, ohledně výkazů zaslaných účetní z datové schránky podnikatele (ať už daňová přiznání, nebo KH, SH, či jiné výkazy), podnikatel bude těžko dokazovat, že daná podání neučinil on sám – koneckonců jsou podána z jeho datové schránky;
  • při přihlášení dochází automaticky k doručení přijatých zpráv – pokud má přístup do datové schránky také jiná osoba, snadno se může stát, že bude nevědomky doručen dokument, u kterého začne běžet lhůta.

V tomto případě se nedá situace vyřešit ani zřízením přístupových údajů přímo pro externí účetní – tzv. zřízení pověřené osoby. Podnikatelům tedy doporučujeme, aby podání činili sami, nebo prostřednictvím daňového poradce.

Diskuze

Máte dotaz nebo potřebujete poradit?

Přidejte se do diskuze a získejte odpověď na Váš dotaz.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}